Pınar Çocuk Tiyatrosu 30. yılını kutladı
25.12.2017

Türkiye’nin dört bir yanında üç milyondan fazla çocuğu tiyatroyla buluşturan, ekranlarda yüzlerini görmeye alışık olduğumuz birçok sanatçının ilk sahne deneyimini kazandığı “Pınar Çocuk Tiyatrosu” 30’uncu yılını Coşkun Aral’ın hazırladığı “Adı Çocuk Kendi Büyük Bir Tiyatro” belgeseli ile kutluyor. Belgeselin ilk gösterimi için Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı’nın ev sahipliğinde düzenlenen gecede, sanat ve iş dünyasından isimler bir araya geldi.

Pınar Çocuk Tiyatrosu otuzuncu yılını kutladı

Gıda sektörünün öncü markası olan Pınar’ın, çocukların gelişimlerine katkı sağlamak ve yaratıcılıklarına destek olmak amacıyla 1987’de kurduğu “Pınar Çocuk Tiyatrosu” 30. yılını doldurdu. 45 farklı oyun ile 3 milyondan fazla çocuğa ulaşan tiyatronun hikayesi, Coşkun Aral’ın gözünden “Adı Çocuk Kendi Büyük Bir Tiyatro” belgeseliyle yeniden yazıldı.

Belgesel, Genel Sanat Yönetmeni Şakir Demirpehlivan’ın dilinden tiyatronun ilk gününden bugüne Türkiye’nin bir ucundan diğerine gezerken yaşanan anıları, eski çekimleri, oyunları hatta seneler önce tiyatroyu izleyen bir çocuğun seneler sonra kendi çocuğuyla aynı tiyatroya gitmesiyle yaşadığı heyecanı yansıtan bir yolculuğu anlatıyor. Belgeselde ayrıca Vahide Perçin, Bülent İnal, Yıldırım Beyazıt, Necmi Yapıcı, Melike Şahin ve Evrim Alasya gibi oyuncuların Pınar Çocuk Tiyatrosu’ndaki anılarını anlattıkları röportajlar da yer alıyor.

Belgeselin ilk gösterimi için Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı’nın ev sahipliğinde düzenlenen gece, sanat ve iş dünyasından isimleri bir araya getirdi. Geceye katılan isimler arasında Coşkun Aral, Yusuf Çim, Mehmet Ali Nuroğlu, Uğur Demirpehlivan, Kıvanç Başkan, Yıldırım Beyazıt, Filiz Ekinci ve Ayçe Abana yer aldı.

Gecede konuşma yapan Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı tiyatronun 30. yılı ile ilgili açıklamalarda bulundu. İdil Yiğitbaşı “Pınar Çocuk Tiyatrosu 30 yıldır çocuklar için çalışmaya devam ediyor. Pınar olarak misyonumuz, çocuklara daha iyi bir yaşam, daha iyi bir gelecek sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda fayda sağlamaya çalışıyor ve yaptığımız her işin sürdürülebilir olmasına özen gösteriyoruz. Miniklere tiyatro sevgisini aşılamak ve her oyunda çocukların kültürel ve kişisel gelişimine katkıda bulunmaktan ötürü gurur duyuyoruz.

O günden bu günlere gerçekleşen turnelerde 3 milyona yakın çocuğu tiyatroyla buluşturduk. Tiyatro sahnesi olmayan köylere, hayatında tiyatro görmemiş çocuklara tiyatroyu götürüyor olmaktan, onların sevinçlerini gözlerinde görmekten ötürü duygulu ve mutluyuz. 30 yıldır tiyatromuzu emanet ettiğimiz, genel sanat yönetmenliğini yapan Şakir Demirpehlivan ve ekibine, 30 yılın hikayesini bizlere anlatan Coşkun Aral’a teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Nice 30 yıllar için daha büyük hayaller kurmaya hazırız. Tiyatromuzun 30. yılı kutlu olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Tiyatronun kurulmasına vesile olan ve kurulduğu günden bu yana tiyatronun genel sanat yönetmenliğini yapan Şakir Demirpehlivan, 30 yıl içerisinde 45’e yakın oyunu sahneye koydu. Şakir Demirpehlivan, Pınar Çocuk Tiyatrosu için şu ifadeleri kullandı; “Çocuklar için çalışmak, yarınlar için çalışmak demek. Anadolu’nun en uzak köşelerine kadar tiyatromuzu götürdük. Çocukları tiyatroyla buluşturarak gelecek nesillere katkı sağlayabildiğimiz için çok mutluyuz. Tiyatromuz aynı zamanda mesleğe yeni atılan oyuncuların profesyonel bir sahnede tecrübe kazanmalarına da vesile oldu. Ülkemizde, tiyatro sanatına birçok ünlü oyuncunun kazandırılmasında etkili olan, bir okul görevi de gördü. 30 yılda bu sahneden geçen tüm oyuncularımıza emekleri için teşekkür ediyorum. Pınar’a çocuklara ve sanata vermiş olduğu destekten ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

Coşkun Aral belgesel hakkında şu sözleri paylaştı; “Tiyatronun anayurdu diyebileceğim topraklarda yaşıyoruz. Pınar Çocuk Tiyatrosu 30 yıldır kesintisiz bir şekilde oyunlarını Anadolu’nun her köşesindeki çocuklara taşıyor. Tiyatro aşkıyla yıllardır yolda olan bu ekibi tebrik ediyorum. Ülkemizin bu tür sosyal sorumluluk projelerine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. 30 yıl boyunca desteğini kesmeden bu tiyatroyu sürdürülebilir kılan Pınar markasını da kutlarım. Nice 30 yıllara...”

Adı Çocuk Kendi Büyük Bir Tiyatro Künye;
Genel Yönetmen: Coşkun Aral
Yönetmen: Batuhan Tunçer
Yapım: Müge Aral
Görüntü Yönetmeni: Aydın Kapancık
Kurgu yönetmeni: Batuhan Tunçer
Kamera Asistanı: Ege Kavaz
Hava Kamerası: N. Emre Şenol
Müzik: Murat Tuğsuz
Proje Koordinasyon: Nilgün Birel
Yayın Aktarma: Şenol Şen
Yayın Planlama: Kerem Emre Berk