Türkiye’nin sürdürülebilir gıda markası Pınar’dan doğa dostu uygulama
09.02.2017

Pınar Süt, ormanları koruyan paketlerde

Gelecek nesillere olan sorumluluğunun bilinciyle üretimden rafa kadar her aşamada sürdürülebilirlik ilkesi ile verimlilik fırsatlarını değerlendiren Pınar, süt pazarında bir ilki gerçekleştirerek dünya ormanlarını korumayı kendine amaç edinen FSC® etiketli ambalajları kullanıyor. Sütlerini, “Sorumlu ormancılık, sorumlu ambalaj” felsefesiyle kontrollü ormanlardan elde edilen paketlerde sunan Pınar Süt, böylece geleceğe ve doğaya yatırım yaparak ormanların gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunuyor.

Türkiye’nin sürdürülebilir gıda markası Pınar’dan doğa dostu uygulama

Gelecek nesillere olan sorumluluk bilinci ve “daha iyi bir yaşam için” sloganıyla yola çıkan Pınar; bu doğrultuda ekonomik, sosyal, çevresel boyutların hayatın içinde dengeli ve sürdürülebilir şekilde yer alması için çaba gösteriyor. İnsanı odak noktasına alan faaliyet ve ürünlerle daha iyi bir yaşamı kurgulayan, sürdürülebilirliğe verdiği önem çerçevesinde üretimden rafa her aşamada tüm kaynaklarını verimli kullanma fırsatlarını her zaman değerlendiren Pınar, Türkiye süt pazarında gerçekleştirdiği ilkle, dünya ormanlarını korumak amacıyla sorumlu ormancılığı destekliyor.

Yatırım kararları alırken sorumlu yönetim anlayışı ile hareket eden Pınar, FSC® etiketiyle raflarda yerini alan ve Tetra Pak tarafından üretilen “Pınar Süt” paketlerinde de sorumlu ormancılık ilkesine göre yönetilen ve kontrollü ormanlardan elde edilen kartonları kullanıyor. Kaynak verimliliğine dayanan üretim modelleriyle sürdürülebilirliği tüm ekosisteme ve değer zincirine yayarak Yaşar Topluluğu’nun 2020 yılına kadar karbon ayak izini ortalama yüzde 15 oranında azaltma hedefinin bir parçası olan Pınar, bu hedefe emin adımlarla ilerliyor.

“Sorumlu Ormancılık Sorumlu Ambalaj”
Dünya üzerinde 50’den fazla ülkede temsil edilen ve kar amacı gütmeyen bağımsız bir kuruluş olan Forest Stewardship Council® (FSC, Orman Yönetim Konseyi); uluslararası çerçevede kabul gören, standart belirleyici kuruluş olma özelliği taşıyor. FSC®’nin standartları, dünyada ormancılıkla ilgili en üst düzey sosyal ve çevresel standartlar olarak kabul ediliyor. FSC® sertifikalı ağacın kullanımı; üretim zincirinde etiketli son ürüne kadar izlenebilmesini sağlayan, özel bir takip sistemiyle denetleniyor.

Pınar’dan “Sürdürülebilirlik Projeleri”ne her aşamada tam destek
Çevre duyarlılığını her noktada gözeten Pınar Süt, Küçük Şeyler Doğayı Yeniler, Karbon Şeffaflık ve Sütümüzün Geleceği Bilinçli Ellerdeprojeleriyle sürdürülebilirlik uygulamalarını her alanda yaygınlaştırıyor.

Pınar Süt bu çerçevede, Tetra Pak, Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen, ‘‘Küçük Şeyler Doğayı Yeniler’’ Projesi’ne verdiği destek ile Aralık 2016’da İstanbul’daki okullarda başlayan eğitimlerle şu ana dek 6021 öğrenciyi çevre ve geri dönüşüm konularında bilinçlendirdi. Çocuklar, eğitimin uygulama bölümünde projeye özel tasarlanan “geri dönüşüm seti” ile Pınar Süt kutularından, kendi kağıtlarını üretiyorlar. Gönüllü olarak katılım sağladığı “Karbon ve Su Saydamlık Projesi” ile CDP tarafından 2016 yılında Liderlik A- kategorisinde değerlendirilerek, “CDP Türkiye İklim Liderleri” ve “CDP Türkiye Su Liderleri” ödüllerini kazandı. Pınar Enstitüsü tarafından yürütülen ve 6.000’in üzerinde çiğ süt üreticisine eğitim verilmesini sağlayan “Sütümüzün Geleceği Bilinçli Ellerde’’ projesiyle de 2015 yılında Stevie Ödülleri’nde “Avrupa Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı” kategorisinde ödüle layık görüldü.


#Pinarsutfsckutuda